GAPS Introduction diet
GAPS úvodná diéta
‚Všetky choroby začínajú v čreve…‘
Hippokrates, c. 460 – c. 370 pnl.
Úvodná diéta bola navrhnutá pre ľudí s vážnymi tráviacimi problémami, ako sú:
- Pretrvávajúce ťažké hnačky (akéhokoľvek pôvodu), bolesť brucha, nadúvanie, plynatosť a pod.
- IBS, SIBO, Crohnova choroba a ulcerózna kolitída
- „Priepustné črevo“ a rôzne zápalové stavy čriev
- Autistické deti a všetky deti s poruchami učenia a pozornosti (celé spektrum porúch), deti s Downovým syndrómom, deti po detskej mozgovej obrne atď.
- Deti a dospelí s diagnostikovanou cukrovkou typu 1 alebo celiakiou
- Niektoré prípady tvrdohlavej zápchy (najmä u detí)
- Viacnásobné potravinové alergie a intolerancie, pretože v týchto prípadoch je výstelka čreva veľmi poškodená a potrebuje pomalé hojenie
- Pretrvávajúce zdravotné problémy, ktoré sa na úplnej GAPS diéte nevyriešia
Jedinci, ktorí týmito príznakmi trpia by mali začať s úvodnou diétou predtým, ako prejdú na úplnú diétu GAPS. Pre efektívne zavedenie GAPS diéty je nevyhnutné mať knihu GAPS Syndróm čreva a psychológie od Dr. Natashe Campbell-McBride.
Šesť stupňov úvodnej GAPS diéty
Úvodná diéta je šesťstupňový proces, ktorého hlavným zámerom je rýchle hojenie a utesnenie výstelky čreva. Tento cieľ sa dosiahne vďaka trom základným faktorom GAPS protokolu:
- konzumácia veľkéjo množstva výživných ľahko stráviteľných látok nevyhnutných pre rýchle uzdravenie výstelky čreva
- odstránenie vlákniny a zápalových činidiel, ktoré dráždia črevnú výstelku a môžu narúšať a spomaliť proces hojenia
- probiotiká (prospešné baktérie) na opätovné osídlenie a diverzifikáciu mikrobióty
Počas šiestich fáz tejto progresívnej diéty pacient konzumuje veľmi ľahko stráviteľné potraviny a pridáva nové potraviny postupne v priebehu dní, týždňov až mesiacov v závislosti od reakcie tela. Dr. Campbell-McBride odporúča, aby človek zostal v každej fáze úvodnej diéty 3-5 dní, hoci niektorí jedinci môžu prejsť každou fázou už za dva dni, zatiaľ čo tí, ktorí majú problémy s trávením alebo trpia psychickými problémami, môžu potrebovať zostať na jednotlivých fázach úvodnej diéty dlhší čas. Toto je možné určiť počas konzultácie s certifikovaným koučom GAPS.
Keď prechádzate úvodnou diétou, v prípade zhoršenia tráviacich príznakov pri prechode z jednej fázy do ďalšej, je vždy nutné vrátiť sa do predchádzajúcej fázy na ešte niekoľko dní. Príznaky naznačujúce, že nie ste pripravení postúpiť do ďalšej fázy, zahŕňajú:
- hnačku
- nadúvanie
- bolesť brucha
- silnú plynatosť
- zápchu
- kožnú reakciu ako výsyp alebo svrbivá vyrážka
Každé ráno začnite deň šálkou neperlivej minerálnej alebo filtrovanej vody. Voda by mala byť teplá alebo izbovovej teploty, nie studená, pretože chlad pôsobí nepriaznivo. Spolu s vodou užite probiotiká.
Povolené sú len uvedené potraviny, nič iné! Počas prvej fázy rýchlo ustúpia najsilnejšie príznaky ako bolesti brucha, hnačky a zápchy. Ak sa pri zavádzaní nového jedla vráti hnačka, bolesť alebo akékoľvek iné tráviace symptómy, potom na toto jedlo nie ste pripravený. Počkajte týždeň (zostaňte na aktuálnej fáze) a skúste to znova. Ak máte podozrenie na alergiu na niektorú konkrétnu potravinu, pred jej zavedením vykonajte test citlivosti nasledovne:
Test vykonajte pred spaním. Vezmite kvapku daného jedla špáradlom (ak je jedlo tuhé, roztlačte ho a zmiešajte s trochou vody), potrite ním vnútornú stranu zápästia a nechajte zaschnúť na koži. Ráno, po prebudení, skontrolujte miesto: ak sa objaví zúrivá červená reakcia, vyhnite sa tomuto jedlu niekoľko týždňov a potom ho opäť skúste. Ak nedôjde k žiadnej reakcii, pokračujte so zavádzaním tohto jedla postupne od úplne malého množstva.
FÁZA 1
Základom prvej fázy je domáci mäsový alebo rybí vývar.
Zložky mäsového a rybieho vývaru poskytujú stavebný materiál pre rýchlo rastúce bunky črevnej výstelky. Tieto zložky majú upokojujúci účinok na všetky oblasti zápalu v čreve a tak napomáhajú tráveniu a uzdraveniu čreva. Mäsový vývar je po stáročia známy ako všeliek ľudového liečiteľstva s blahodárnym účinkom na tráviaci trakt a celkový blahobyt človeka. Nepoužívajte však komerčne dostupné polievkové granule alebo bujónové kocky – sú vysoko spracované a plné škodlivých prísad, ktoré sú neznáme pre vaše telo.
Na začiatok je obzvlášť dobrý kurací vývar, ktorý je veľmi jemný a šetrný na žalúdok.
Na správne pripravený mäsový vývar potrebujete kĺby, kosti, kúsok mäsa s kosťou, celé kura, trupy, droby z kurčiat, husí alebo kačíc, celé holuby, bažanty, krky, krídla, chrbát, rebrá, paprčky alebo iné lacné mäso. Do hovädzieho vývaru určite pridajte špikové kosti s kostnou dreňou a do rybacieho hlavy, plutvy, kosti a kože. Je nevyhnutné používať kosti a kĺby, pretože tie poskytujú liečivé látky do oveľa väčšej miery ako svalovina. Vývar dochucujte len prírodnou soľou, rozdrveným korením, prípadne bylinkami zviazanými dovädna. Je dôležité, aby ste okrem vývaru jedli aj všetky mäkké tkanivá na kostiach a kostnú dreň. Želatínové mäkké tkanivá od kosti a kostná dreň poskytujú jedny z najlepších liečebných prostriedkov pre črevnú výstelku a imunitný systém. Tuk ktorý sa vytopí do vývaru počas varenia nezberajte – nechajte ho v polievke a všetok postupne skonzumujte s každou porciou vývaru, nakoľko tieto tuky sú nevyhnutné pre proces hojenia.
V chladničke vývar vydrži 5-7 dní a ak varíte väčšie množstvo môžete ho zamraziť.
Vývar pripravte podľa receptu a teplý ho pite po celý deň. Ako hlavné jedlo budete konzumovať kompletnú polievku a tiež je dobré vývar (tekutinu) popíjať medzi jedlami. Denne by ste mali skonzumovať 5-6 šálok vývaru alebo polievky, deti tri šálky. Viac o benefitoch, účinkoch a dôvodoch, prečo je mäsový vývar dôležitou súčasťou úvodneho protokolu nájdete v článku o potravinách prvej fázy.
Typ: Na ohrievanie vývaru nepoužívajte mikrovlnku – ničí účinne zložky vývaru.
Probiotiká
Probiotické potraviny je nevyhnutné zaviesť hneď od začiatku GAPS protokolu. Probiotickú zložku budete pridávať do každej porcie vývaru alebo polievky, ktorú počas dňa budete jesť.
Fermenty môžu byť na báze mlieka alebo zeleniny. Aby ste sa vyhli silným reakciám ‚die-off‘, zvyšujte toleranciu na probiotické potraviny postupne.
Začinite s 1-2 čajovými lyžičkami denne počas 2-5 dní, potom 3-4 čajovými lyžičkami denne počas 2-5 dní a tak ďalej, až kým nebudete môcť pridať niekoľko čajových lyžičiek probiotickej zložky do každej porcie mäsového vývaru alebo polievky.
Ak tolerujete mliečne fermenty, použite vlastný domáci jogurt (tiež, ak je prítomná hnačka), smotanu (ak je prítomná zápcha) alebo kefír (skúste ako posledný, nakoľko môže vyvolať silnejšiu reakciu v porovnaní s jogurtom a smotanou).
Ak mliečne výrobky stále netolerujete, potom do každej porcie mäsového vývaru alebo polievky pridajte šťavu z domácej kyslej kapusty alebo inej kvasenej zeleniny. Súčasne pracujte na postupnom zavázdaní mliečnych potravín (vrátane mliečnych fermentov) podľa mliečneho protokolu.
Typ: Pri pridávaní probiotickej zložky dbajte na to, aby jedlo nebolo príliš horúce, pretože teplo zničí prospešné probiotické baktérie.
Nápoje
Pite len tekutiny, ktoré sú počas prvej fázy povolené.
- Bylinkové čaje bez kofeínu, ktoré môžete popíjať medzi jedlami
- Minerálna voda bez bubliniek
- Kokosová voda, ak je fermentovaná
- Jablčný ocot (pijeme na lačno ráno 1Pl v pohári vody)
Na zahriatie a pookrenie veľmi dobre pôsobí zázvorový čaj s trochou medu.
Viac o potravinách, ktoré môžete jesť počas prvej fázy úvodnej diéty GAPS nájdete tu. Recept na domácu polievku s domácim mäsovým alebo rybím vývarom je tu.
FÁZA 2
Základom druhej fázy je:
- Vývar, polievky z mäsa a zeleniny (tak ako v prvej fáze)
- Surové žĺtky a vajce varené na mäkko
- Mäsové guláše a jedlá z duseného mäsa
- Domáce ghee
- Probiotické potraviny
Pokračujte s fázou 1 a naďalej konzumujte vývar a polievky s kostnou dreňou, vareným mäsom alebo rybami a inými mäkkými tkanivami. Naďalej popíjajte zázvorový čaj, ktorý ma skvelé protizápalové a prokinetické účinky.
V druhej fáze sa zavádzajú surové organické vaječné žĺtky.
- Začnína sa s 1 žĺtkom denne a postupne sa množstvo zvyšuje na jeden žĺtok s každou porciou polievky alebo vývaru. Keď sú žĺtky dobre znášané, pridá sa do polievok celé vajíčko uvarené namäkko (bielky uvarené a žĺtky ešte tekuté).
Ak máte akékoľvek obavy z alergie na vajíčka, urobte najprv test citlivosti.
Množstvo vaječných žĺtkov na deň nie je nutné obmedzovať , pretože sa rýchlo vstrebávajú takmer bez potreby trávenia a poskytujú telu najpotrebnejšiu výživu. Najlepšie je obstarať si vajcia ktoré su čerstvé, z voľného chovu, organické a zo zdroja, ktorému dôverujete.
Pridajte do jedálnička pokrmy z duseného mäsa a guláše. Na prípravu nie je potrebné nič viac ako mäso a zelenina. V tejto fáze sa vyhýbajte koreniu; stačí dochutiť guláš so soľou a čerstvými bylinkami. Obsah tuku v týchto jedlách musí byť dosť vysoký. Čím viac čerstvých živočíšnych tukov pacient konzumuje, tým rýchlejšie sa zotaví.
Pamätajte, že do každej porcie mäsového vývaru a polievky sa vždy pridáva nejaká probiotická zložka: šťava z domácej kyslej kapusty, fermentovanej zeleniny alebo domácich mliečnych fermentov (ak sú toleraované). Vaším cieľom v druhej fáze je zvyšovať množstvo probiotickej zložky, ktorú denne konzumujete.
- Zvýšte množstvo šťavy z kyslej kapusty, kvasenej zeleniny alebo zeleninovej zmesi
- Zvýšte denné množstvo domáceho jogurtu a kefíru, ak sú zavedené
- Zaveďte fermentované ryby, počínajúc jedným kusom denne a postupne množstvo zvyšujte
V neposlednom rade, novým prídavkom v druhej fáze je domáce ghee – začnite od 1 čajovej lyžičky denne a postupne zvyšujte.
FÁZA 3
Pokračujte so všetkými predchádzajúcimi jedlami z prvej a druhej fázy. Jedálniček sa rozšíri o avokádo, palacinky, miešané vajíčka, kvasenú kapustu a kvasenú zeleninu. Pridávame:
- Do polievok zrelé roztlačené avokádo – začnite od 1-3 čajových lyžičiek a postupne množstvo zvyšujte
- GAPS palacinky, začnite s jednou palacinkou a postupne zvyšujte množstvo
- Miešané vajíčka s ghee, husacou alebo kačacou masťou. Podávame s avokádom (ak je dobre znášané) a varenou zeleninou, napr. dusenou cibuľou, ktorá je obzvlášť dobrá pre tráviaci a imunitný systém (na panvici rozpustite 3 polievkové lyžice kačacieho tuku alebo ghee, pridajte nakrájanú veľkú bielu cibuľu, prikryte a varte 20-30 minút na miernom ohni)
- Domácu kyslú kapustu a kvasenú zeleninu (teraz uš aj tuhú zložku, nie len šťavu). Začnite s malým množstvom (1-2 čajové lyžičky a postupne zvyšujte na 1-2 polievkové lyžice kyslej kapusty alebo kvasenej zeleniny na každé jedlo)
FÁZA 4
V štvrtej fáze sa zavádzajú:
- Opekané a grilované mäso
- Za studena lisovaný olivový olej
- Čerstvé zeleninové šťavy pripravené doma
- GAPS chlieb z mletých orechov
Pokračujte so všetkými predchádzajúcimi jedlami. V tejto fáze pridávame mäso upravené opekaním a grilovaním na panvici alebo v rúre (ale ešte nie grilované na otvorenom ohni ani vyprážané). Vyhnite sa kúskom, ktoré sú spálené alebo príliš hnedé. Mäsové jedlá podávajte s varenou zeleninou a laktofermentovanou zeleninou (kyslou kapustou alebo inou doma fermentovanou zeleninou).
Začnite do jedál pridávať za studena lisovaný olivový olej, počínajúc niekoľkými kvapkami na jedlo, až kým sa neprepracujete na 1-2 polievkové lyžice na jedlo.
Zaveďte čerstvo vylisované zeleninové šťavy, počnúc niekoľkými lyžicami mrkvovej šťavy.
- Uistite sa, že šťava je číra a dobre ju prefiltrujte, aby v nej neboli žiadne zbytky vlákniny, ktorá by mohla pôsobiť dráždivo. Šťavy sa môžu piť zriedené teplou vodou alebo zmiešané s domácim jogurtom. Ak je šťava z mrkvy dobre tolerovaná, postupne zvyšujte množstvo až na jeden pohár denne (250ml). Následne do mrkvovej šťavy skúste pridať šťavu zo stopiek zeleru, šalátu a lístkov čerstvej mäty. Najprospešnejšie je, ak sa šťava pije na lačný žalúdok, takže v prvom rade ráno a popoludní.
V piatej fáze môžete vyskúšať GAPS chlieb z mletých mandlí alebo akýchkoľvek iných orechov a semienok pomletých na múku. Recept je veľmi jednoduchý a vyžaduje si iba štyri ingrediencie, ktoré dáte naraz do mixéra a najemno rozmixujete:
- 1 hrnček orechovej múky
- 3 vajcia
- 1 hrnček surovej tekvice zimnej odrody alebo cukety (tekvica musí byť ošúpaná a zbavená semienok)
- 1 Pl tuku (ghí, maslo, husacia alebo kačacia masť) a trochu soli podľa chuti
Začnite s malým kúskom chleba denne a postupne zvyšujte množstvo. Dôležité je si však pamätať. že chlieb je len doplnkom GAPS protokolu a konzumuje sa len zriedkavo. Hlavnou zložkou jedálnička naďalej zostávajú vývar, polievka z mäsa a zeleniny, mäsové porkmy a varená zelenina, vajcia, probiotické fermenty, šťavy a živočíšne tuky.
FÁZA 5
Zavádzame:
- Pyré z vareného jablka
- Surovú zeleninu
- ovocné šťavy
Ak sú všetky predchádzajúce potraviny dobre tolerované, pridajte pyré z vareného jablka.
- Zrelé jablká ošúpeme, zbavíme jadrovníkov a podusíme ich s trochou vody do mäkka. Keď sú jablká uvarené, pridajte trochu ghí a roztlačte zmes na pyré. Ak ghí ešte nebolo pridané, nahraďte ho kačacou alebo husacou masťou. Začnite od niekoľkých lyžíc pyré denne a sledujte akúkoľvek reakciu. Ak sa žiadna reakcia neobjaví, postupne zvyšujte množstvo.
Pridajte do jedálnička surovú zeleninu začínajúc od mäkších častí šalátu a ošúpanej uhorky. Začnite s malým množstvom a postupne ho zvyšujte, ak je dobre tolerované a stolica je normálna. V prípade. abnormálnej stolice, je na tento krok priskoro a surovú zeleninu zatiaľ vynechajte.
V prípade, že sú šalát a uhorka dobre znášané, postupne pridajte ďalšiu surovú zeleninu zo zoznamu povolených potravín na úvodnej fáze GAPS diéty: mrkvu, paradajku, cibuľu, kapustu atď.
Ak je šťava z mrkvy, zeleru, šalátu a mäty dobre znášaná, začnite do nej pridávať ovocie: jablko, ananás a mango. V tejto fáze sa vyhýbajte citrusovým plodom.
FÁZA 6
Pokračujeme v stravavaní podľa predošlých fáz a zavádzame:
- Surové ovocie
- Med
- Pečené produkty sladené sušeným ovocím alebo medom
Ak sú všetky doposiaľ zavedené potraviny dobre znášané, pridajte olúpané surové jablko. Postupne zavádzajte ďalšie surové ovocie a med. Zatiaľ by ovocie malo byť vždy zbavené šupky, aby sa znížilo množstvo vlákniny, ktorá môže pôsobiť dráždivo.
Postupne zavádzajte pečené GAPS koláče a iné sladké jedlá povolené počas GAPS diéty. Pri pečení použite sušené ovocie alebo med ako sladidlo.
Je individuálne, ako rýchlo alebo pomaly, budete môcť fázami úvodnej diéty postupovať. Pri prechode do ďalšej fázy sa vždy riaďte zmenami stolice a nechajte hnačku vymiznúť. Je možné, že niektoré potraviny budete môcť zaviesť neskôr, ako je uvedené v protokole, v závislosti od vašej citlivosti. Keď je stolica viac-menej normálna, prejdite na Úplnú diétu GAPS.
Aj po dokončení úvodnej diéty je dôležité, aby ste pokračovali s polievkami a mäsovým vývarom aspoň raz denne.
NIEKTORÉ PROBLÉMY PRI ÚVODNEJ DIÉTE
ZÁPCHA
Ľudia, ktorí pociťujú zápchu počas úvodných fáz, by mali dôkladne zvážiť zavedenie klystíru. Postup ako vykonať klystír je podrobne písaný v knihe GAPS a na internete sú dostupné početné inštruktážne videá. Je dôležité, aby sa zápcha vyriešila, čo najskôr, pretože ak pretrváva dlhšie ako 36 hodín, telo sa môže stať veľmi toxickým.
V prípadoch úpornej zápchy Dr. Campbell-McBride odporúča zaviesť čerstvo vylisované šťavy do stravy skôr alebo prejsť na úplnú diétu GAPS, kým zápcha nevymizne.
Zhoršená a nedostatočná produkcia žlče býva častou príčinou zápchy. Mliečne kokteily GAPS (s pridaným surovým vaječným žĺtkom, kefírom alebo kokosovým olejom) môžu stimulovať produkciu žlče. Prospešné môžu byť aj tráviace enzýmy a hovädzia žlč ‚Ox bile‘, ktoré sú dostupné na internete.VIac o doplnkoch povolených na GAPS protokole nájdete tu. Ďalej sa na detoxifikáciu organizmu odporúča:
- Kúpeľ s epsomskou soľou
- Zábaly s ricínovým olejom a oil pulling
- Lymfodrenážna masáž
- Klystír s použitím kávy
POTRAVINOVÉ ALERGIE
Úvodná diéta GAPS je veľmi vhodná pre ľudí s viacnásobnou citlivosťou na potraviny. Dr. Natasha v knihe popisuje, že citlivosť, či alergia na potraviny, vzniká v dôsledku poškodenej výstelky čreva. Samotná alergia je získaná cez prasklinky v koži dieťaťa v útlom veku (väčšinou do dvoch-troch rokov). Alergén, ktorý si voľne lieta v vzduchu, sa cez praskliny v pokožke dieťaťa dostane do jeho krvného obehu, a kedže tam nemá čo robiť, imunitný systém začne vytvárať protilátky (viac o tomto procese ako aj alergiách píše vo svojom výskume Dr. Kari Nadeau, ktorá má pozitívnu skúsenosť s vyliečením rôznych typov alergií).
V dôsledku poškodenia črevnej výstelky, sa väčšina potravín strávi len čiastočne. Ak má jedinec priepustné črevo, spôsobené patogénnou mikroflórou, nedostatočne strávená potravina, prenikne cez poškodenú stenu čreva do krvného obehu, kde ju imunitný systém rozozná ako invazívny alergén, a nasleduje alergická reakcia a útok imunitného systému v rôznych prejavoch.
Pokúsiť sa identifikovať problematické potraviny môže byť takmer nemožné v závislosti od rozsahu poškodenia črevnej steny. Pretože väčšina potravín sa strávi len čiastočne a spôsobuje buď okamžité reakcie (bolesť brucha, nadúvanie, hnačka) alebo oneskorené reakcie (žihľavka, ekzém, alergie). Testovanie skutočných potravinových alergií tak môže byť nespoľahlivé.
Cieľom úvodného protokolu GAPS diéty je, aby sa črevná stena zahojila a potrava bola pred vstrebaním správne strávná. Pokiaľ je črevná stena poškodená a zostane poškodená, môžete donekonečna striedať rôzne eliminačné diéty a nikdy sa nikam nedostanete.
PRESKOČENIE ÚVODNEJ DIÉTY
Ak ste sa rozhodli prejsť priamo na úplnú diétu GAPS, majte na pamäti, že asi 85 % všetkého, čo zjete, by malo pozostávať z mäsa, rýb, vajec, fermentovaných mliečnych výrobkov a zeleniny (uvarenej, fermentovanej a surovej). Základom jedálnička by mali byť domáce mäsové vývary, polievky, dusené mäso, guláše a prírodné tuky.
Pečené koláče GAPS a ovocie by mali byť na niekoľko týždňov úplne vyradené zo stravy. Následne by sa mali obmedziť na snack medzi jedlami a nemali by nahrádzať hlavné jedlá.
Ak sa rozhodnete začať s úplnou diétou GAPS, majte na pamäti, že mliečne výrobky budete môcť zrejme zaviesť neskôr ako tí, ktorí začínajú s úvodnou diétou.
DOPLNKY STRAVY
V závislosti od individuálnych zdravotných problémov a pokroku počas úvodnej fázy GAPS sú niektorí pacienti schopní zaviesť doplnky okamžite, zatiaľ čo iní budú musieť počkať, kým hnačka a iné závažné tráviace symptómy vymiznú.
Vysokokvalitné výživové doplnky môžu byť užitočné, ak sú prítomné určité nutričné nedostatky. Dr. Campbell-McBride zdôrazňuje, že nie je nutné spoliehať sa na doplnky ako náhradu za nutrične bohatú, celistvú stravu. Avšak, aby sa spustil proces hojenia a podporil imunitný systém a črevný mikrobióm, odporúča pre pacientov GAPS nasledujúce doplnky:
- Probiotiká terapeutickej sily
- Esenciálne mastné kyseliny
- Olej z tresčej pečene
- Tráviace enzýmy
- Cielené vitamíny a minerály pre známe nedostatky živín
Doplnky by mali byť kvalitné, z dôveryhodných zdrojov, testované na potenciu (hlavne v prípade probiotík), certifikované a ideálne neobsahovať žiadne filery, konzervanty, či stabilizátory.
Mnoho doplnkov môže dráždiť črevá, a preto Dr. Campbell-McBride odporúča obmedziť doplnky na minimum. Viac o doplkoch v tomto článku.
PROBIOTIKÁ – Dr. Campbell-McBride odporúča konzumovať probiotiká v prvom rade vo forme potravín (domácich fermentov) a v špecifických prípadoch vo forme doplnkov. Cieľom zavádzania probiotík je zvýšiť mikrobiálnu diverzitu a množstvo prospešných baktérií, ktoré kontrolujú oportúnnu flóru.
Pri výbere dobrých probiotík terapeutickej kvality, Dr. Campbell-McBride odporúča riadiť sa nasledovnými vlastnosťami výrobku:
- Zahŕňa čo najviac kmeňov
- Obsahuje baktérie z rôznych skupín probiotík (laktobacilov a bifidobaktérií)
- Má najmenej 8 miliárd bakteriálnych buniek na gram
- Výrobca by mal mať dostupné výsledky testu na potenciu a zloženie každej dávky probiotík
OLEJ z treščej pečene – olej z treščej pečene poskytuje omega-3 esenciálne mastné kyseliny, biologicky dostupné vitamíny A a D a cholesterol na podporu imunitnej funkcie a prirodzeného detoxikačného systému tela.
DHA/EPA – Tieto esenciálne omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre správnu funkciu a prežitie každej bunky v tele a najmä pre mozog. Jedinci s GAPS majú takmer vždy nedostatok týchto živín, čo zhoršuje neurologické a imunitné abnormality. Pri vývere vysoko kvalitného doplnku rybieho oleja je nevyhnutné dbať na zaručenie štandardov čistoty, pretože mnohé produkty na trhu sú kontaminované ťažkými kovmi a sú tepelne spracované, čím sa ničia jemné chemické väzby kyselín.
Enzýmy – sú katalyzátorom všetkých biochemických reakcií v organizme. Správna hladina enzýmov v správny čas je nevyhnutná pre fungovanie tela, najmä v tráviacom procese. Žalúdočné šťavy sa vylučujú, aby „spustili“ uvoľňovanie enzýmov, keď jedlo vstúpi do žalúdka. Zabezpečujú tak proces štiepenia potravy na živiny, ktoré môže telo zúžitkovať. Pacienti s GAPS majú vo všeobecnosti abnormálnu produkciu rôznych tráviacich enzýmov a štiav, ktoré sú nevyhnutné pre správne trávenie. Z tohto dôvodu a môže byť suplementácia nápomocná.
Vitamíny a minerály s cielenou podporou – Dr. Campbell-McBride uvádza, že každý pacient môže potrebovať ďalšiu cielenú podporu v závislosti od individuálnych zdravotných problémov. Vo všeobecnosti sa odporúča konzultovať všetky zmeny týkajúce sa doplnkov stravy so svojím lekárom. Zoznam doplnkov cielej podpory sa nachádza tu.