Čo robiť, keď GAPS nefunguje?

pathogen, causative agent, germ-296502.jpg

GAPS diéta je navrhnutá tak, aby eliminovala patogénnu črevnú dysbiózu, zaviedla do čreva prospešné baktérie a uzdravila priepustné črevo. Takto sa zamedzí prieniku toxínov do organizmu a neželané psychologické a fyzilogické prejavy ustúpia. Pre ľudí s vysokou bakteriálnou, kvasinkovou a toxickou záťažou, alebo genetickou poruchou, GAPS diéta nie vždy musí fungovať. Vždy však existuje odpoveď na to, prečo.

 

Tu sú najčastejšie dôvody, prečo GAPS diéta môže zlyhať:

  1. Citlivosť na síru. GAPS diéta je veľmi bohatá na síru, ktorá je nevyhnutná pre správne fingovanie ľudského organizmu. Pokiaľ sú však metabolické cesty spracovania síry narušené, GAPS diéta môže zdravotný stav zhoršiť. Sú prípady, v ktorých fungovala kombinácia SIBO protokolu eliminujúceho síru a GAPS protokolu. O tejto metóde, hovorí v knihe Devil in the the Garlic Dr. Greg Nigh, ktorý na svojej klinike spolupracuje s GAPS terapeutkou a spolu dosiahli vynikajúce výsledky vďaka elimimnačnej diéte po dobu dvoch týždňov a následnému postupnému  zavedeniu sírnatých potravín. Zo skúuesnosti Dr. Nigh, sú najcastejšími kulpritmi vajcia, cibuľa, cesnak a kapustnica (kale). 
  2.  Neschopnosť identifikovať potravinové alergény a citlivosť. Sú ľudia, ktorí netolerujú mliečne výrobky v akejkoľvek forme, či už fermentované alebo nie. Niektorí sú citliví na kokos, vajcia, paradajky, zemiaky alebo orechy. Niektorí dokonca majú alergiu na hovädzie mäso a tým pádom aj hovädzí vývar! Treba myslieť na to, že potraviny v prvých fázach úvodnej diéty musia byť pridávané postupne a pomaly a je možné posunúť sa na ďalšiu fáze len v tedy, ak príznaky ustúpia. V knihe GAPS sa prízvukuje robiť test citlivosti, ktorý je v knihe podrobne popísaný. V prípade, že negatívne príznaky, ktorými osoba trpí počas akejkoľvek fázy úvodnej alebo plnej diéty, neustupujú, niečo nemusí byť v poriadku. Tiež môže byť vhodné ísť na laboratórne vyšetrenie.
  3. Niektorí ľudia nedokážu tolerovať akékoľvek množstvo fermentovaných produktov, dokonca ani domácich. Je zrejmé, že fermenty sú neuveriteľne prospešné, lenže pre ľudí, ktorí trpia, napríklad,  intoleranciou histamínu, môžu byť fermentované potraviny dráždivé. V takýchto prípadoch je vhodnejšie použiť  probiotiká bez FOS (fructooligosacharidy alebo prebiotiká). Rovnako platí, že so zavádzaním probiotík a fermentovaných produktov sa musí začať pomaly a opatrne. Vyslovene, niekedy ide o množstvo, ktoré predstavuje špičku špáratka namočeného do šťavy z kyslej kapusty alebo jogurtu! Aj v takýchto prípadoch môže nastať agresívna reakcia, ktorá naznačuje, že pacient nie je pripravený na tento krok, zavedenie fermentov, a má pokračovať v uzdravovaní čreva.
  4. Káva, víno a ocot. Aj napriek tomu, že Dr. Natasha uvádza, že tieto tekutiny sa môžu požívať obmedzene, pre niektorých ľudí, s citlivou črevnou výstelkou, môžu byť problematické aj v minimálnom množstve a preto je lepšie sa im počas uzdravovacieho procesu vyhnúť úple.
  5. Množstvo živočíšnych tukov. Živočíšne tuky sú užitočné v tom, že obsahujú vitamín K2, poskytujú veľmi potrebný zdroj kalórií, dodávajú telu všepotrebný cholesterol (o tom podrobnejšie v inom článku), pomáhajú črevným bunkám vytvoriť bariéru pred mnohými gastrointestinálnymi dráždivými látkami, atď. Niektorí však poukazujú na to,  že živočíšne tuky môžu byť zápalové a ich dlhodobá konzumácia nie je prospešná. Tiež spájajú konzumáciu tukov s konzumáciu mäsa. Kvalita mäsa, má značný vplyp na jeho účinky v ľudskom tele a je rozdiel medzi mäsom kŕmeným obilím a mäsom z voľného výbehu bez ATB. Hovädzie mäso kŕmené trávou a mäso z voľného výbehu sú podstatne menej zápalové (možno dokonca hraničiace s protizápalovými) ako ich náprotivky kŕmené obilím. Dr. Natasha odporúča používať živočíšne tuky, ako sadlo, jahňací a hovädzí tulov, šmalz, tiež kokosový olej, ghee a olivový olej na varenie a pečenie v kombinácii nielen s mäsom ale aj so zeleninou, ktorá je podstatnou súčasťou GAPS diéty. GAPS diéta je veľmi všestranná, čo sa týka výberu živočíšnych zdrojov proteínov a odporúča rôznorodosť výberu, vrátane vysokej konzumácie rýb a rybacieho vývaru.
  6. Nepridanie antimikrobiálnych látok, je jednou z najčastejších príčin zlyhania GAPS diéty. Premnoženie kvasiniek, patogénnych baktérií alebo prerastanie baktérií v tenkom čreve (SIBO) sú najbežnejšie dozvuky častého užívania antibiotík a stresu. Niektorí pacienti nemajú úspech s GAPS práve kvôli črevnej dysbióze a SIBO. Hlavný prínos SIBO protokolu je v zavedeni antimykotík alebo antiparazitík. Ak máte gastrointestinálne príznaky, najmä bolesti krátko po jedle alebo výraznú plynatosť a nadúvanie s vypučeným bruchom, potom je vhodné urobiť test na prerastanie baktérií v tenkom čreve (alebo SIBO) prípadne parazity. Po odstránení patogénov, eliminačnej SIBO diéte sa väčšina pacientov úplne zotaví a môže sa obnoviť GAPS diéta, aby sa obnovilo správne zdravie čriev.

Pokiaľ ste nezaznamenali pokrok na úvodnej a ani úplnej diéte, môžete vyskúšať niektorú z variácií GAPS protokolu:

  1. Protokol GAPS bez rastlinnej potravy
  2. Protokol GAPS s vysokým podielom rastlinnej potravy
  3. Protokol GAPS zameraný na tekutinový pôst
  4. GAPS ketogénny protokol

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *