Spokojná myseľ začína v zdravom brušku...

Čo je to GAPS..?

GAPS – SYNDRÓM TRÁVENIA A PSYCHOLÓGIE A SYNDRÓM TRÁVENIA A FYZIOLÓGIE

Termín GAPS, skrátený z Gut and Psychology Syndrome, vytvorila Dr. Natasha Campbell-McBride MD, MMedSci (neurológia), MMedSci (ľudská výživa) v roku 2004 počas práce so stovkami detí a dospelých s neurologickými a psychiatrickými stavmi, ako sú poruchy autistického spektra, ADD/ADHD, schizofrénia, dyslexia, depresia, obsedantno-kompulzívna porucha a iné neurologické a psychiatrické problémy.

Pôvodne neorologička a neurochirurgička, Dr. Natasha bola motivovaná vlastnou skúsenosťou; jej syn bol diagnostikovaný ťažou formou autizmu. Počas obdobia intenzívneho štúdia o príčinách a liečbe autizmu, Dr Campbell-McBride vyvinula svoje teórie o vzťahu medzi neurologickými poruchami a výživou. Jej skúsenosť je taká, že hojenie čriev má priaznivé účinky na nervový systém, čo znižuje príznaky autizmu, ADHD, depresie, schizofrénie a mnohých ďalšich psychických a fyziologických potiaží a príznakov (nové štúdie túto teóriu podporujú čoraz viac, nakoľko nachádzajú nové spojitosti medzi zdravým fungovaním nervového systému a črevnou mikrobiotou).

GAPS Diéta vznikla zo Špecifickej sacharidovej diéty (SCD), ktorú spopularizovala Elaine Gottschall vo svojej knihe Prelomenie bludného kruhu: Zdravé trávenie prostredníctvom stravy (Breaking the Vicious Cycle: Intestinal Health Through Diet).  

Doktorka Natasha Campbell-McBride mierne upravila SCD diétu, ako sama vraví tak, že do nej pridala liečivý vývar, fermentované potraviny a obmedzila škrobové potraviny povolené na SCD. Všetky tieto úpravy mali jeden cieľ – maximalizovať hojenie tráviaceho traktu

V roku 2020 Dr. Natasha vydala modrú knihu, GAPS syndróm trávenia a fyziológie, čím rozšírila pojem GAPS tak, aby zahŕňal fyziologický syndróm, ktorý sa prejavuje poruchami autoimunity, ako napríklad roztrúsená skleróza, reumatoidná artritída, cukrovka typu 1, celiakia, osteoartritída, lupus a mnohé ďalšie. Kniha je fascinujúcou kompiláciou poznatkov o širokom spektre autoimúnnych porúch, ktoré, ako tvri Dr. Natasha, vždy začínajú v čreve. 

Ak sa chcete dozvedieť o terapeutickom protokole GAPS viac a ako sa svojpomocne efektívne liečiť pomocou tohoto terepeutického protokolu, prečítajte si žltú knihu GAPS syndróm trávenia a psychológie. 

GAPS Protokol

GAPS protokol pozostáva z troch častí:

  1. Diéta
  2. Suplementácia
  3. Detoxikácia

Cieľom GAPS terapeutického protokolu je:

  • Zahojenie a utesňovanie výstelky čreva
  • Obnova ekosystému baktérií v gastrointestinálnom trakte a zníženie črevnej dysbiózy
  • Obnova rovnováhy imunitného systému

Samotná diéta je rozdelená na dve časti alebo fázy: úvodná GAPS diéta a plná GAPS diéta. Existuje aj dodatočná fáza, ktorá poskytuje usmernenie pri ukončení GAPS diéty.

Úvodná diéta je rozdelená do šiestich etáp a jej dokončenie môže trvať tri až šesť týždňov (niektorí ľudia ju však absolvujú už za dva týždne). Po dokončení všetkých šiestich fáz jednotlivec prejde na úplnú diétu GAPS, ktorú je potrebné dodržiavať približne dva roky.

GAPS diéta nie je určená na trvalé dodržiavanie; je to terapeutická diéta, ktorá sa zvyčajne dodržiava, kým sa nevyliečia tráviace problémy.

Počas GAPS diéty nie sú povolené žiadne obilniny, spracované sacharidy, rafinovaný cukor, komerčné mliečne výrobky a škrobová zelenina. Ovocie a doma pripravené pečivo podľa noriem GAPS sú povolené len obmedzene.

Protokol podporuje stravu bohatú na výživné potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné. Základom stravovacieho protokolu sú:

  • Domáce mäsové vývary
  • Vývar z kostí
  • Fermentované jedlá a nápoje
  • Bio mäso – zverina, hovädzie, kuracie, bravčové, kačacie a morčacie mäso
  • Špecifické druhy rýb a čerstvých mäkkýšov
  • Organické vajíčka
  • Bio zelenina a (obmedzene) ovocie
  • Orechy a semená

GAPS protokol má formu eliminačnej diéty s prísnymi obmedzeniami v prvej etape úvodnej diéty. Ako jednotlivec postupuje cez rôzne fázy, pridávajú sa ďalšie druhy potravín, pričom hlavný dôraz naďalej zostáva na výživné jedlá a fermentované potraviny, až kým sa jednotlivec neprepracuje k úplnej GAPS diéte.

GAPS diéta je upraviteľná podľa individuálnych potrieb každého jednotlivca, či už trpí hnačkou, nadúvaním, tažkou zápchou, zlým trávením tukov, histamínovými problémami, mliečnou intoleranciou alebo uprednostňuje špecifickú potravinovú skupinu. Modifikácie GAPS diéty sú: